ЛАРП

13 Декември, 2017, 08:23:40 am
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгубил си активационния е-мейл?

ЛАРП България - НОВИНИ

ЛАРП » Занаятчийницата » Дискусии - брони »Тема: Изработка на ризница

Автор Тема: Изработка на ризница  (Прочетена 190 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Black_one

• Публикации: 10
  • Liked: 2
    • Профил
Изработка на ризница
« -: 19 Ноември, 2017, 11:07:22 am »
Здравейте,
Твърдо съм решил да си направя ризница и това, което се слага под ризницата, шлем и някакви обувки.
Странното е, че това желание се появи изведнъж и въпреки, че мога да си купя ризница и другите неща, искам да ги направя сам. 
Вероятно защото съм дърт (50 г.), не съм  подозирал, че има LAPR, а за FRODO не бях и чувал, докато не се опитах да се регистрирам и трябваше да отговоря на някакъв въпрос  :D.
Така ... срам-не срам, чета, гледам клипове и почвам ризницата, очаквайте скоро снимки на позора, който вероятно ще сътворя и не бъдете строги към стария  :D

Бускадор

• Публикации: 1367
  • Liked: 237
  • Хайдутин на свободна практика
    • Профил
    • Ларп работи
Re: Изработка на ризница
« Отговор #1 -: 20 Ноември, 2017, 17:12:55 pm »
Ко си от София може да се помогне на живо.

http://drunkethics.blogspot.com/
http://basiclarp.blogspot.com/

Though mortal men have little life beside the span of the Elves, they would rather spend it in battle then fly or submit... though Morgoth slay the doer he cannot make the deed not have been.

Black_one

• Профил
« Отговор #2 -: 21 Ноември, 2017, 06:36:00 am »
Купих 12-13 кг стоманена поцинкова тел (ф2мм) и я навих върху калибрирана пръчка ф7.5 мм. Халките сигурно ще станат с вътрешен диаметър около 8-9 мм и така като гледам, сигурно ще ги режа 2-3 месеца   :D.

Black_one

• Профил
« Отговор #3 -: 21 Ноември, 2017, 07:00:11 am »
Ко си от София може да се помогне на живо.

От София съм,  явно ще ми трябват съвети, защото ми се иска ризницата да иглежда поме малко прилично.
И без това всички, на които казах, че ще си плета ризница, ме гледаха доста странно  ;D

Mayvena

• Публикации: 391
  • Liked: 155
  • Paladin tank in the field!
    • Профил
    • Моят блог
« Отговор #4 -: 24 Ноември, 2017, 19:55:03 pm »
Под "това, което е под ризницата" предполагам имаш предвид гамбезон? Щом искаш да си го правиш сам - пиши ми лично, мога да ти дам насоки за ушиването му - минал съм по този път и скоро планирам още един, така че мога да помагам с акъл.

Black_one

• Профил
« Отговор #5 -: 30 Ноември, 2017, 13:37:04 pm »
Мислих си, че ще нарежа халките за 30-40 минути с една машина, която направих по снимки от интернет, но не се получи - вероятно дискът беше изтъпен или оборотите са ниски.
За да не губя време, започнах да ги режа на ръка и така вече две седмици ... режа   :D

Black_one

• Профил
« Отговор #6 -: 30 Ноември, 2017, 13:45:54 pm »
... предполагам имаш предвид гамбезон?
Да, сега вече разбрах, че се казва гамбезон.
Още от началото се чудя, колко достоверно може да се направи всичко - ризница, гамбезон, шлем и другите неща? За ризницата разбрах, че халките трябва да са занитени, но за мен това е много сложно.
В тези среди сигурно знаете кой е направил най-достоверно нещата, сигурно има някакви майстори  :D
« Последна редакция: 30 Ноември, 2017, 14:02:15 pm от Black_one »

Бускадор

• Профил
    • Ларп работи
« Отговор #7 -: 30 Ноември, 2017, 14:45:48 pm »
Нитованата ризница на ръка от 0 е непосилен труд за сам човек, който няма десетина чирачета които само това да правят по цял ден. Ако се поръчат готови халки става и си е достоверно. Шлем и гамбезон могат да се направя напълно точно като материали и дизайн. Това че си шил с модерна игла никой няма да го направи на карез.

Though mortal men have little life beside the span of the Elves, they would rather spend it in battle then fly or submit... though Morgoth slay the doer he cannot make the deed not have been.

Black_one

• Профил
« Отговор #8 -: 03 Декември, 2017, 14:17:49 pm »
Десет килограма халки и много рязане.
Лошото е, че са с малък диаметър и май няма да ми стигнат, ако се вярва на интернет  :D

Дребния

• Публикации: 286
  • Liked: 35
  • Кат не те кефи, прави което вятъра прави на други!
    • Профил
« Отговор #9 -: 07 Декември, 2017, 12:25:13 pm »
   На такъв диаметър ( 7,5мм) ризницата ще стане много гъста и тежка и 10 кг няма да са достатъчни.

Предлагам ти да си направиш примерно койф и други неща, а от друга тел, на 10мм диам. да си изплетеш ризница. Сега може да те домързи да правиш всичко отначало, но след като я приключиш, ще си благодарен, че не си направил с 7,5 мм.
   Казвам ти го от позицията на 2м - 100кг човек, който 10 или 20 кг не ми правят впечатление.

Ако искаш съвет, пиши ми на лично.

Поздравления за инициативата и успех с начинанието!

Black_one

• Профил
« Отговор #10 -: 07 Декември, 2017, 14:57:37 pm »
   На такъв диаметър ( 7,5мм) ризницата ще стане много гъста и тежка и 10 кг няма да са достатъчни.

Разбрах, че съм сбъркал с тези малки халки и за начинаещ ще е доста трудно да плета с тях, но ще нарежа още 3-4 кг . Гледах по чужди сайтове и разни клипчета - плетат дори с 6 мм вътрешен диаметър. Ризницата не е предназначена за LARP, стар съм за такива битки : -), и понеже няма начин как да стане исторически достоверна, поне да стане гъста и  хубава.
На снимката ... пробвах да плета - голяма мъка, не ми се мисли как ще я изплета цялата ризница : -)

Бускадор

• Профил
    • Ларп работи
« Отговор #11 -: 07 Декември, 2017, 15:10:33 pm »
Тук ще се намеся аз други ден, като покажа по лесни методи за работа.

Black_one

• Профил
« Отговор #12 -: 11 Декември, 2017, 14:31:00 pm »
Тук ще се намеся аз други ден, като покажа по лесни методи за работа.

Благодаря на  Бускадор за търпението да ми покаже друг метод за плетене на ризница - след 1-2  часа мъки, най-накрая го схванах как става  :D

Varg

• Публикации: 475
  • Liked: 104
  • Единакът
    • Профил
« Отговор #13 -: 11 Декември, 2017, 14:33:53 pm »
Що се отнася до достоверност, има и находки на ненитовани ризници. Тази, която съм виждал е парче от ръкав или торс и беше датирата от Късна Античност.
Мислиш си, че живееш... Лъжеш се... Ела при мен... Ще ти покажа какво е Живот...

Black_one

• Профил
« Отговор #14 -: 11 Декември, 2017, 14:45:23 pm »
Как са изглеждали дрехите на градските стражи  през 15-16 век в Англия?
Форумът не е много активен, но не знам къде другаде да попитам - трябват ми някакви насоки и снимки, после ще мисля как да се изработят.
Откачена работа  :D